James Moore: Biografia, Tvorivosť, Kariéra, Osobný život

Obsah:

Bol James Moore víťazom vôbec prvých cyklistických pretekov na svete alebo nie, je otázkou, ktorá zostáva otvorená dodnes. Je isté, že Moore mal šancu zúčastniť sa jedného z prvých závodov na svete - a mnohí si spomenuli na jeho vynikajúci výkon na pretekoch Paríž - Rouen; aj keď však Moorovo víťazstvo nebolo prvé na svete, na sláve cyklistu to nebude mať vplyv.

James Moore
James Moore

James Moore je anglický cyklista. V mnohých zdrojoch je označovaný za víťaza prvých oficiálnych cyklistických pretekov na svete.

Detstvo Jamesa Moora

Slávny James Moore sa narodil 14. januára 1849 v Long Brackland v Suffolku vo Veľkej Británii. Keď mal chlapec iba štyri roky, jeho rodina sa z neznámych dôvodov presťahovala do Paríža. Tu sa James spriatelil s rodinou kováčov Michaudovcov, ktorí sa pričinili o históriu cyklistiky. Neskôr to bol jeden z členov rodiny Michaudovcov, ktorý prišiel s nápadom vybaviť bicykel pedálmi. Je známe, že Moore mal bicykel od Michauda už v roku 1865. Jeho prvý „kôň“na moderné pomery sa bude javiť ako úplne nevhodný na jazdu - bicykle tých čias sa z nejakého dôvodu nazývali „trepačky kostí“. Jamesovi Moorovi sa však dvojkolesové vozidlo páčilo - používal ho na vykonávanie rôznych pochôdzok svojho otca a jazdu si zjavne užíval.

Obrázok
Obrázok

Víťaz prvých cyklistických pretekov na svete

Do roku 1868 bol už devätnásťročný James Moore členom miestneho cyklistického klubu. A 31. mája 1868 sa zúčastnil svojich prvých cyklistických pretekov. Práve týmto závodom sa často hovorí prvé oficiálne preteky v histórii celej cyklistiky. Akcia sa začala o tretej popoludní za prítomnosti celej parížskej aristokracie, ktorí boli v očakávaní a potešení zo samotnej myšlienky a príležitosti vidieť, ako títo ľudia medzi sebou súťažia v sile a virtuozite.

Cyklistické preteky, ktoré preslávili Jamesa Moora, sa konali v západnej časti Paríža vo Francúzsku, v parížskom parku Saint-Claude. Pretekári museli prekonať vzdialenosť tisícdvesto metrov štrkovým chodníkom k fontáne parku a späť. Mnoho ľudí si chcelo vyskúšať - v tých časoch boli v Paríži bicykle veľmi populárne a súťaže rôzneho druhu boli tradične veľmi úspešné. James sa vytiahol dopredu už v polovici vzdialenosti. Vyvinul skutočne pôsobivú rýchlosť a do cieľa prišiel za 3 minúty 50 sekúnd.

Preteky v parku Saint-Claude hrmeli nielen po celom Paríži - chýry o ňom sa šírili po celej Európe. Podobné akcie sa čoskoro zorganizovali aj v ďalších hlavných mestách. Bicykel, ktorý Moore vyhral, je stále vystavený v múzeu v Ely v Cambridgeshire. Je zaujímavé, že jeho veľká časť - vrátane samotných kolies - je vyrobená z dreva.

Cyklistické preteky Saint-Cloud podnietili predstavivosť verejnosti a inšpirovali tvorivosť podobných cyklistických podujatí aj inde. Prvý deň sa konali prvé preteky vo Veľkej Británii a preteky sa konali 18. júla v belgickom Gente. Aj v septembri sa konali preteky v Brne, hlavnom meste Moravy, ktoré znamenali začiatok cyklistických pretekov v strednej Európe.

Obrázok
Obrázok

Víťaz Paríž - Rouen

Úspech kreatívneho podujatia inšpiroval organizátorov k zahájeniu väčšieho projektu - a 7. novembra 1869 sa uskutočnil stotridsať kilometrov dlhý prejazd z Paríža do Rouenu. James Moore sa zúčastnil tohto podujatia - a opäť získal presvedčivé víťazstvo. Skončil o desať hodín dvadsaťpäť minút; priemerná rýchlosť trinásť kilometrov za hodinu nie je na dnešné pomery vážna. Dôvodom boli zlé podmienky na ceste, veľmi ťažký bicykel a nedostatok pneumatík ako taký.

Životopis

Počas francúzsko-pruskej vojny pracoval James Moore v sanitke. Neskôr sa zamestnal vo francúzskom výcvikovom stredisku dostihových koní. V roku 1945 bol James Moore vyznamenaný rytierom veliteľom čestnej légie.

James Moore sa až do samého konca svojich dní aktívne venoval športu. Kedy sa vrátil do Británie, nie je presne známe; dodnes neznáme a presné miesto pochovania tela cyklistu. James Moore zomrel 17. júla 1935 vo veku osemdesiatšesť rokov.

Obrázok
Obrázok

Víťazné vyvrátenia

James Moore počas celého života skutočne veril, že vyhral prvé cyklistické preteky na svete; neskôr to však bolo vyvrátené. Kritik Keizo Kobayashi zistil, že vo Francúzsku sa pred Saint-Claude uskutočnilo najmenej päť cyklistických súťaží - a skutočnosť, že sa im nedostala taká široká publicita, vôbec nedáva Jamesovi Moorovi právo byť menovaný ako prvý.

Aj keď sa tento závod, ktorý vyhral James Moore, považuje za prvý v histórii, holandský historik Benji Mazo tvrdí, že bol druhý a že prvý vyhral jazdec menom Polocini. Obľúbeným pre druhú jazdu bol François Drouet, ktorý bol predtým lídrom. Uprostred vzdialenosti sa ujal vedenia James Moore, ktorý vzdialenosť prekonal, ako napísali, „rýchlosťou blesku“a zvíťazil s výsledkom 3 minúty a 50 sekúnd uprostred nadšených výkrikov davu. Moore a Polocini boli ocenení zlatými medailami v hodnote sto frankov.

Obrázok
Obrázok

Múzejný exponát

Víťazný bicykel Jamesa Moora je vystavený v Mestskom múzeu v Cambridgeshire. Má železnú dolnú rúrku v tvare kosoštvorca a horná rúrka a pneumatiky sú vyrobené zo splošteného kovu. Zvyšok je vyrobený z dreva vrátane kolies. Zadné koleso má priemer tridsaťjeden palcov, predné tridsaťosem palcov. Prevodový pomer je jeden k jednému, pretože pedále sú spojené s predným nábojom. Sedlo pre bicykel sa stratilo pred návratom do Veľkej Británie.