Scholes Paul: Biografia, Kariéra, Osobný život

Paul Aron Scholes je vynikajúci anglický športovec, legenda svetového futbalu, charizmatický Ír, „Červený princ“, ktorý sa stal skvelým napriek všetkému - problémom so zrakom, astmou, boľavými kolenami a úzkosťami blízkych. Bol vychovaný na futbalovej akadémii Manchester United, kde strávil celú svoju profesionálnu kariéru.

Scholes Paul: biografia, kariéra, osobný život

Životopis

Paul Scholes sa narodil v roku 1974 16. novembra v malom meste Salford na severozápade Anglicka. Chlapec mal rád futbal už od detstva. Scholes je názorným príkladom toho, že nič nie je nemožné, ako dieťaťu diagnostikovali astmu, ale to mu nezabránilo dosiahnuť veľké úspechy v profesionálnom futbale. Predpokladá sa, že Paul hrával celý život za jeden klub, ale nie je to tak úplne pravda.

Obrázok
Obrázok

Začal skúšať na akadémii malého miestneho klubu „Langley Farrow“. Scholes sa dostal do legendárneho Manchestru United až vo veku 14 rokov. Talentovaného chlapca si všimol Brian Kidd, jeden z asistentov Veľkého Alexa Fergusona, a pozval ho na Akadémiu „červených diablov“. Scholes zapôsobil na vedenie klubu a mohol zostať v škole slávneho tímu. Paul podpísal s klubom prvý kontrakt v roku 1991 a v mládežníckom kádri pôsobil 2 sezóny.

Kariéra

Paul Scholes patrí k slávnej „triede 92“. Je nepopierateľné, že legendárny tréner Sir Alex Ferguson mal mimoriadny talent pre talentovaných hráčov. Ale „Class-92“je jedinečný fenomén. Doslova všetci absolventi toho roku sa na dlhé roky stali skutočnými futbalovými hviezdami a nenahraditeľnými hráčmi základne Manchestru United. Bol to skutočný talent „Klondike“: Paul Scholes, Nikki Butt, David Beckham a Gary Neville - len aby som vymenoval niekoľkých hráčov, ktorí sa navždy zapísali do histórie klubu.

Obrázok
Obrázok

V roku 1993 podpísal profesionálnu zmluvu s klubom Red Prince, ale k jeho debutu došlo až o rok neskôr. Vďaka diskvalifikácii poburujúceho Erica Contonu mal Scholes šancu ukázať, čo dokáže v ligovom pohári proti nižšiemu mužstvu Port Vale.

Musím povedať, že debut mal úspech, Manchester United hrával vonku a do prestávky bol stav 1: 1. Gól strelil Paul Scholes. V druhom polčase, 53 minútach zápasu, si červený princ pripísal double. Tento gól bol pre Manchester United víťazný a stretnutie sa skončilo 2: 1. Prvý zápas na národnom šampionáte bol napriek ofenzívnej prehre v Ipswich Town (2 - 3) úspešný pre Paula Scholesa, strelil súperovi oba góly. Celkovo sa Scholes v sezóne predstavil na ihrisku 25-krát a strelil sedem gólov.

V sezóne, ktorá sa začala v roku 1995, dal Sir Alex Scholesovi viac šancí preukázať sa a väčšinu sezóny strávil na ihrisku. V 26 zápasoch 14-krát rozladil súperov gólom. V tej istej sezóne získal Paul svoje prvé trofeje v kariére. Manchester United obsadil FA Cup a vyhral tamojšiu Premier League.

Obrázok
Obrázok

Od tejto sezóny sa talentovaný stredopoliar konečne presadil v základnej zostave a každý zápas odohral o 200 percent. Je ťažké si predstaviť „červených diablov“90. a 2000. rokov bez tohto úžasného hráča. Jeho prítomnosť na ihrisku znamenala stabilitu v strede, podporu útočiacich hráčov a pomoc v obrane.

Treble of Manchester United v roku 1999

Koniec 20. storočia je zďaleka najjasnejším okamihom pre všetkých fanúšikov a hráčov klubu. V tom roku mohol tím streliť zlatý hetrik - vyhral tri súťaže v jednej sezóne. 16. mája zvíťazili Red Devils nad Tottenhamom 2: 1, keď porazili Arsenal Londýn o 1 bod a na prvom mieste skončili v Premier League a stali sa tak majstrami Anglicka.

22. toho istého mesiaca si Manchester United vo finále FA Cupu jednoducho poradil s Newcastlom, stretnutie sa skončilo 2: 0, druhý gól zápasu v 52. minúte strelil Paul Scholes, ktorý napokon určil výsledok zápasu. Vážené výšky, obvinenia Sira Alexa boli vydané 26. mája toho istého roku.

Finále Ligy majstrov v roku 199 možno právom označiť za najdramatickejší a najintenzívnejší zápas v histórii futbalu. Stretnutie sa uskutočnilo na slávnom Camp Nou, domácom štadióne v Barcelone. Farebný plagát Manchesteru United - Bayernu Mníchov zhromaždil plný štadión. Už v šiestej minúte zápasu mníchovský tím ohromil červených diablov a otvoril skóre. Aj napriek veľkému počtu šancí nedokázal tím Sira Alexa do prestávky vyrovnať skóre, do konca polčasu boli na ukazovateli skóre útočné 0: 1.

Začiatkom druhého polčasu nedokázali červení zvrátiť výsledok stretnutia. Bayern mal navyše naozaj veľa šancí, gól Devils zachránil iba zázrak a jeho meno je Peter Schmeichel. Zvyšok zápasu sa hral s rôznou úspešnosťou, šancí bolo pri oboch bránach, ale skóre zostalo nezmenené.

Fanúšikovia nemeckého klubu už víťazstvo oslavovali silovo a hlavne a dokonca pripravovali blahoprajné transparenty, ale nezohľadnili jednu vec: súpermi boli „červení diabli“na čele so samotným Alexom Fergusonom. Slávna Fergie Time pochovala Bayern len za pár minút. Na konci stretnutia Ferguson neopustil hranu a neustále ukazoval na hodiny, vyzýval hráčov ďalej.

Obrázok
Obrázok

Hlavný čas sa skončil, rozhodca pridal tradičné 3 minúty. Červení diabli si v tomto čase vyslúžili roh, ktorý išiel zahrať aj brankár Peter Schmeichel. Po presnej prihrávke z rohu Davida Beckhama získal loptu Schmeichel a poslal ju s nevydarenou zľavou do davu hráčov, z boja vyšiel víťazne Ryan Giggs, ktorý sa lopty zmocnil. Mäkkým kopom poslal loptu do brány. 1-1! Takéto skóre by automaticky prenieslo hru do predĺženia, nebyť nasledujúceho rohu pred bránami Bayernu. Po prihrávke Beckhama Ole Gunnar Solskjaer presne poslal loptu na bránu, 92. minúta, 2: 1.

„Červený princ“sa, žiaľ, nemohol zúčastniť tohto „masakru storočia“z dôvodu nadmerného používania žltých kariet a diskvalifikácie, v medzistupňoch však prispel k „zlatému hetriku“. V skupinovej fáze vďaka svojim gólom Manchester United remizoval a body si podelil s Bayernom Mníchov a Barcelonou Kataláncom. Vo finále ¼, v 88. minúte proti Interu, priviedol tím Paul Scholes tím od porážky vyrovnaním stavu 1: 1.

Obrázok
Obrázok

Celkovo Scholes strelil v tej sezóne v Lige majstrov 4 góly. Všetci hráči Manchestru United, ktorí mali šancu odohrať túto sezónu, považujú toto obdobie za najjasnejšie a najúspešnejšie vo svojej kariére a Paul Scholes nie je výnimkou.

Výkony po vysokých vystúpeniach a odchod do dôchodku

Po fantastickej sezóne 98/99 pokračoval Scholes až do roku 2011 na stále vysokej úrovni. Po dramatickom finále Ligy majstrov vo Wembley podľahol Barcelone proti Španielsku po Edwinovi Van Der Sarovi a Scholes oznámil odchod do dôchodku.

Ďalšiu sezónu nezačal Manchester United dobre. Vyradil ho z FA Cupu, v 5. kole skončil vo futbalovom ligovom pohári, podľahol Crystal Palace. V Lige majstrov skončilo mužstvo v skupine na treťom mieste a prešlo do Európskej ligy. V januári 2012 Scholes, ktorý odišiel z profesionálnej kariéry, oznámil návrat do tábora „červených diablov“, sám to vysvetľoval tým, že mu hra skutočne chýbala.

Hovorí sa, že sám Ferguson sa ho snažil presvedčiť, aby sa aspoň na jednu sezónu vrátil do klubu. Návrat „Červeného princa“určite ovplyvnil hru tímu, ale nepriniesol výsledky. V Európskej lige bol klub vypadnutý vo finále 1/8. A v základnej časti "Manchester United", ktorý na konci sezóny dvakrát zakopol, skončil až na druhom mieste.

Paul Scholes sa rozhodol zostať pri mužstve aj v ďalšej sezóne, v ktorej odohral 21 zápasov a strelil iba jeden gól, zároveň zdvihol nad hlavu poslednú trofej profesionálnej kariéry. Na konci sezóny s Manchestrom United sa Scholes stal jedenástym majstrom Anglicka. Po ktorom ukončil hráčsku kariéru, tentoraz však definitívne a nenávratne.

Obrázok
Obrázok

Celkovo odohral legendárny hráč s Manchesterom United 718 zápasov, v ktorých strelil 155 gólov.11-krát sa stal majstrom Anglicka a dvakrát získal najprestížnejšiu trofej v Európe - pohár Ligy majstrov.

Jednotka Anglicka

Obrázok
Obrázok

Zakladatelia futbalu mali smolu od roku 1966, keď vyhrali jediný raz v histórii svetový šampionát. Smolu mal aj Paul Scholes, ktorý za národný tím odohral 66 zápasov a strelil 14 gólov, nikdy však nič nevyhral.