Kaori Sakamoto: Biografia, Tvorivosť, Kariéra, Osobný život

Obsah:

Kaori Sakamoto je kľúčovou postavou v japonskom národnom krasokorčuliarskom tíme. Za plecami športovca predvádzajúceho jednotlivé korčuľovanie - víťazstvá na majstrovstvách rôznych úrovní a Grand Prix. V roku 2018 získala krasokorčuliarka zlatú medailu na šampionáte štyroch kontinentov a v roku 2019 sa stala najlepšou na japonskom šampionáte.

Kaori Sakamoto: biografia, tvorivosť, kariéra, osobný život

Cesta k veľkému športu

Kaori Sakamoto sa narodil 9. apríla 2000 v Kobe. Toto japonské mesto, ktoré sa nachádza na ostrove Honšú, je popredným prístavom v krajine a centrom medzinárodného obchodu.

Rodina sa rozhodla, že dievča sa bude od malička venovať krasokorčuľovaniu, ukázalo sa, že voľba bola správna. Mladá Kaori debutovala na Veľkej cene Českej republiky v roku 2013. Táto séria prestížnych súťaží sa organizuje pre juniorských korčuliarov a prebieha v niekoľkých etapách na klziskách v rôznych krajinách. Športovec navyše prvýkrát vstúpil na ľad japonských majstrovstiev juniorov v krasokorčuľovaní. Dievča svoj úspech zopakovalo aj v nasledujúcom roku a získalo právo reprezentovať svoju krajinu na medzinárodnom juniorskom šampionáte v Talline, kde sa umiestnilo v najlepšej šestke a prvýkrát vstúpilo na ľad národného šampionátu dospelých.

Obrázok
Obrázok

Sezóna 2015/2016 bola pre korčuliara veľmi úspešná. Štartovala na Ázijskom pohári spolu s poprednými dospelými športovcami, ale predvádzala veľmi sebavedomo a získala bronz. Potom strávila niekoľko etáp na juniorských súťažiach v Lotyšsku, kde získala striebornú medailu, a v Poľsku, kde sa stala štvrtou. Na zimných olympijských hrách mládeže v Nórsku patril japonský krasokorčuliar medzi najlepších šesť. V predvečer olympiády športovec doma vyhral Veľkú cenu a stal sa druhým v Paríži. Bola tiež jednou z víťaziek Veľkej ceny juniorov v Marseille. Keď sa Kaori stala víťazkou juniorského šampionátu, smelo vstúpila do zápasu národného šampionátu, debutantka obsadila 8. miesto. Počas mnohých športových súťaží dokázala korčuliarka vylepšiť svoj predchádzajúci atletický výkon.

Obrázok
Obrázok

Olympijská sezóna

Sakamoto začala novú sezónu 2017 - 2018 na Ázijskom pohári, kde zvíťazila s drvivým víťazstvom. Športovkyňa usporiadala v USA ešte niekoľko turnajov, chýbala jej však sebadôvera na výstup na stupne víťazov. Nasledovala séria Veľkých cien v Rusku, v tejto fáze sa od nej šťastie odvrátilo a Kaori skončila v strede turnajovej tabuľky. Ale na americkej scéne Veľkej ceny sa stal krasokorčuliar z Japonska druhý. Japonský singlový športovec strávil záver roka na národnom šampionáte, bojoval o zlato, ale čo sa týka celkového počtu bodov, urobil sa iba druhý stupienok víťazov. O mesiac neskôr, na kontinentálnom šampionáte v Tchaj-peji, predstavila korčuliarka prekvapenie rozhodcov a divákov, sebavedome získala titul šampióna a vylepšila svoje výsledky.

Na olympiáde v Južnej Kórei vyšla ako náhradníčka vo voľnom programe a obsadila posledné miesto. Podľa výsledkov súťaže v turnaji jednotlivcov na olympiáde bolo dievča na 6. mieste, v 5. rade turnajovej tabuľky bolo družstvo z Japonska.

Obrázok
Obrázok

Ďalšie úspechy

V roku 2018 pokračovala japonská krasokorčuliarka v kariére a stala sa absolútnou víťazkou Majstrovstiev štyroch kontinentov a jej spoluhráčky sa umiestnili neďaleko na pódiu. Ich príspevok k rozvoju národného krasokorčuľovania bol obrovský, pretože také víťazstvo japonského tímu bolo až v rokoch 2003 a 2013. Každoročná súťaž sa objavila v roku 1999 ako obdoba európskeho šampionátu. Zúčastňujú sa ho športovci z Ameriky, Ázie, Austrálie a Oceánie. Bezplatný program s názvom „Amelie“, s ktorým vystúpila Sakamoto, príjemne potešil divákov množstvom kaskádových zoskokov, ktoré pozostávali z trojitého prsta na nohe a dvojitého axela, ako aj krokov štvrtej úrovne. Korčuliarka si tak v programe vytvorila osobný rekord - 142, 87 bodov a v celkovom počte súťaží - 214, 21 bodov. Klzisko v Tchaj-peji sa stalo jedným z obľúbených korčuliarov a prinieslo jej víťazstvo. Vracia sa sem každý rok, tu sa cíti sebaisto a pokojne.

Usmievavá a charizmatická Kaomi sa stala skutočným objavom sezóny. Dievčaťu priniesol víťazstvo na národnom šampionáte a striebro v etape Veľkej ceny Ameriky. Na svetovom šampionáte v krasokorčuľovaní bola Japonka iba piata napriek tomu, že v krátkom programe vynikajúco korčuľovala a jej výsledok - 76, 86 bodov - sa stal osobným rekordom športovca na súťažiach tejto úrovne. Sakamoto začala svoj voľný program choreografickou cestou, ktorá sa nenápadne vrhla na posledný skok celého programu - dynamický vývoj dosiahol vrchol.

Obrázok
Obrázok

Dôraz na skákanie

V športovej biografii japonského krasokorčuliara je veľa víťazstiev. Skutočná samurajská postava, ktorú predvádza na všetkých súťažiach, jej pomáha dosahovať výsledky. Počas tréningu v Helsinkách si narazila hlavu a v krátkom programe prakticky zlyhala. Ale dokázal som sa dať dokopy a bravúrne korčuľovať na voľný program, ktorý zapôsobil na všetkých. Krasokorčuliarovi sa podarilo udržať latku a stal sa tretím v súťaži vo Fínsku.

Hlavnou výhodou Kaori sú veľké skoky, ktoré vo veľkom množstve zahŕňa do svojich programov a strieda ich s choreografickými odkazmi. Jej tréneri stanovili super úlohu - posilniť dôraz na skoky, ktoré Sakamoto perfektne kombinuje s hudbou a pôsobia neskutočne mäkko, s „mačacími“pristátiami a východmi.

Každé vystúpenie slávneho japonského krasokorčuliara je svetlé a veľkolepé, s dobre vybranou hudbou a plné komplexných športových prvkov. Za jej letom na ľade je však veľa práce a hodín tréningu. Už teraz sa pripravuje na nové etapy Veľkej ceny, ktoré sa budú konať čoskoro v Spojených štátoch, ako aj na turnaj v Grenobli. Boj bude horúci, pretože v súťaži sa zíde veľa silných a stabilných športovcov, okrem iného aj z Ruska. Dnes je v osobnom živote 19-ročného Kaoriho Sakamota na prvom mieste šport, obrovská láska ku krasokorčuľovaniu a chuť víťaziť.