Evgeny Stalev: Biografia, Tvorivosť, Kariéra, Osobný život

Obsah:

Evgeny Stalev je sovietsky a ruský biliardový hráč. Medzinárodný majster športu je osemnásobným majstrom sveta v ruskom biliarde.

Evgeny Stalev: biografia, tvorivosť, kariéra, osobný život

Meno Evgeny Evgenievich Stalev je známe nielen biliardovým hráčom. Hlasné priezvisko poznajú aj tí, ktorí nikdy nedržali v rukách tágo. Všetci súhlasia s tým, že športovec je extra-triedny majster, skutočný profesionál a nepochybný talent.

Začiatok cesty k víťazstvám

Životopis šampióna sa začal v roku 1979. Chlapec sa narodil v Lytkarine neďaleko Moskvy 19. mája. Rodina má tiež dieťa, staršieho brata budúcej celebrity Maxima.

Hlava rodiny už od útleho detstva vzbudzovala u detí záujem o šport. Sám hrával v mestskom basketbalovom tíme. Od štyroch rokov si bratia chodili zabehať so svojimi rodičmi. Potom sa začala zdravá rivalita medzi Zhenyou a Maxom. Túžbu dosiahnuť koniec podporili dospelí aj v počítačových hrách, ktorí sa snažili nájsť nielen zaujímavých mladých hráčov, ale rozvíjali aj svoj intelekt.

V roku 1988 bola v miestnom športovom komplexe „Kristall“otvorená prvá biliardová miestnosť v meste. Stalev starší v ňom po tréningu často trávil čas. Neraz vzal so sebou oboch synov. Hral sa so starším a mladší sledoval ich počínanie.

O dva roky neskôr otec Stalevovcov otvoril svoju biliardovú miestnosť v Lytkarine. Začala pracovať v priestoroch bývalej šatne detského klziska. Zhenya trávil všetok svoj voľný čas hraním. Za účasti jeho otca vznikla regionálna biliardová federácia.

Súťaže o regionálny šampionát sa konali najskôr v Lytkarine, potom v ďalších mestách. Obľúbeným vo všetkých bol rodinný tím Stalevovcov. Získala titul najsilnejšej v moskovskom regióne. Vedúci navštívil kluby hlavného mesta, hral so slávnymi hráčmi, sledoval ich taktiku. Fajnšmekri, ktorí videli chlapcovu hru, boli najskôr prijatí do sekcie Maxim, potom prišiel na rad Evgeny.

Úspech

Po otvorení klubu Pyramid sa doň presťahoval Stalev starší, ktorý pracoval ako marker. Deti dostali možnosť trénovať zadarmo na najlepších stoloch v krajine. Po prvých pôsobivých úspechoch sa rozhodlo úplne prejsť na biliardové športy.

V roku 1991 sa po prvý raz v Leningrade konali súťaže o majstrovstvá Európy v bazéne. Táto hra bola neznáma ani pre ctihodných domácich hráčov. Turnaja sa zúčastnila dvanásťročná Zhenya, ktorá sebavedome získala prvé miesto.

Budúci rok na otvorenom pohári v bazéne medzi krajinami SNŠ „9“v Petrohrade porazil Stalev mladší najsilnejšie v ZSSR Jurija Sosnina a jeho brat sebavedome porazil legendárneho Ashota Potikyana. Zhenya zvíťazila so skóre 11: 8 a stala sa najmladšou profesionálkou medzi bazénistami na postsovietskom území.

Odteraz si bratia vybrali iba ruský biliard. Môj otec riskoval, že obráti svoju pozornosť na americký bazén. Deti sa rýchlo naučili zložitosť hry „za oceánom“. Špecialisti boli skeptickí ohľadom presunu priorít. Predpovede boli veľmi pochmúrne. Napriek nim však Stalevovci odišli do Prahy. Maxim bol na EuroTournamente medzi prvými 16 hráčmi sveta, Evgenyho výsledky boli oveľa skromnejšie.

V rokoch 1995 a 1996 už obsadil najvyšší stupienok víťazov po šampionáte v Poľsku, zúčastnil sa európskych šampionátov a turnajov. Tínedžer predviedol vynikajúce výsledky na domácich súťažiach i svetovom šampionáte v ruskom biliarde. V 17 rokoch bol Evgeny automaticky uznaný za absolútneho šampióna: vyhral všetky majstrovstvá krajiny.

Nové vrcholy

Ruská federácia podporila iniciatívu zameranú na ruský biliard, v ktorej sa starší brat stal majstrom krajiny. Najmladší naopak v roku 1996 vyhral päť turnajov v Poľsku. Vo finále „Američana“, ktoré sa konalo v Moskve, Zhenya podľahol vo finále svojmu staršiemu bratovi. Podľa verzie Medzinárodnej asociácie biliardu Luzniy v Pyramíde a Karolíne sa však Stalev mladší stal prvým na svete v „ruskej pyramíde“.

V Krasnodare zvíťazil Jevgenij v boji o absolútne majstrovstvá sveta v ruskom biliarde v triatlone. Zvíťazil aj na národnom šampionáte v súťaži ruských pyramíd. Na šampionáte MALBPK bol Stalev druhý, získal v hlavnom meste titul Absolútneho šampióna Ruska. V roku 1997 mladý športovec opätovne potvrdil titul majstra Poľska.

Pre bratov sa nekonala konkurencia z dôvodu chýbajúcich súťaží v bazéne v Rusku. „Američanka“Zhenya však vo finále národného šampionátu podľahla Viktorovi Kirilenkovi z Ufy. Strata sa stala dobrým stimulom pre snahu o nové výšky.

Stalev sa stal prvým účastníkom svetového šampionátu moskovských pyramíd, Open Eventing Championship. V roku 1998 vyhral tri majstrovstvá sveta vo všetkých druhoch ruského biliardu a v roku 1998 sa stal absolútnym majstrom sveta.

Športovec získal víťazstvá aj v neoficiálnych súťažiach. Na svetovom šampionáte, ktorý sa konal medzi klubovými tímami ako súčasť rodinného tímu, Evgeny opäť vystúpil na najvyšší stupienok víťazov.

Šport a rodina

Po víťaznej kvalifikácii na majstrovstvá sveta v Chicagu. Začalo sa mesačné turné po Spojených štátoch. Počas cesty Stalev hral na desiatich turnajoch so svetovými hviezdami. Jeho partnermi boli Corey Duel, Kim Davenport, Leonardo Andam, Jimmy Vetch. V Amerike Stalev mladší absolvoval mesiac stáž, kde si zdokonaľoval svoje schopnosti v hraní amerického biliardu.

Evgenyho víťazstvo v súťaži Eurotour v bazéne v Španielsku sa stalo skutočnou senzáciou. V priebehu jedného dňa biliardista porazil štyroch viacnásobných európskych šampiónov. V roku 1999 Stalevovci bránili svoju krajinu na svetovom šampionáte v anglickom Cardiffe. Evgeniy je jedným zo 16 najlepších hráčov na planéte.

Na rozdiel od hry, športovec ešte nebol schopný nadviazať svoj osobný život. Na konci októbra 2000 sa v rodine Stalevovcov objavilo dieťa, Alevtinova dcéra. V roku 2003 sa však manželia rozišli. Vzťah zostal priateľský, otec sa aktívne podieľa na výchove svojej dcéry. Alya si vybrala kariéru ako právnička.

Športovec nehovorí nič o zmenách v súkromnom živote. Je známe iba to, že sníva o veľkej rodine a najmenej dvoch synoch.