Kto Bol Prvý Majster Sveta V šachu

Obsah:

Profesionálna šachová hra bola vždy výsadou intelektuálov s analytickým a strategickým myslením. Na svete existuje obrovské množstvo talentovaných šachistov, ale úplne prvým majstrom sveta, ktorý získal oficiálny štatút, bol rakúsky šachista Wilhelm Steinitz.

Kto bol prvý majster sveta v šachu

Životopis Wilhelma Steinitza

Wilhelm Steinitz sa narodil v roku 1836 v Prahe, syn nebohého židovského krajčíra. Po dosiahnutí dospelosti sa Wilhelm presťahoval do Viedne, sníval o tom, že sa stane matematikom, ale nemal dosť peňazí na vzdelanie na viedenskej univerzite a Steinitz si začal zarábať peniaze hraním šachu so štamgastmi miestnych kaviarní.

Vďaka svojej neobvyklej práci na čiastočný úväzok mohla budúca hviezda šachového turnaja povýšiť svoje hráčske schopnosti na brilantnú úroveň.

Po prvýkrát sa Wilhelm začal zúčastňovať profesionálnych hier v roku 1859, po presťahovaní do Anglicka. Popri šachových turnajoch pracoval Steinitz v oblasti šachovej žurnalistiky, ale slávu a skutočný úspech mu prinieslo množstvo brilantných víťazstiev nad svetovými šachovými „obludami“. Okrem víťazných bleskových súťaží zaviedol Wilhelm do šachu aj veľa inovatívnych stratégií a nápadov. Wilhelm Steinitz bol osem rokov držiteľom titulu prvého majstra sveta v šachu, ale v roku 1894 ho porazil Emmanuel Lasker.

Steinitzov šampionát

Steinitz získal štatút prvého majstra sveta po drvivom víťazstve nad Johanom Zukertortom, s ktorým hral Wilhelm v roku 1886 v prvom zápase v histórii šachu o titul majstra sveta. Potom Steinitz vyhral desať zápasov, dostal päť prehier a ďalších päť kôl ukončil nerozhodne. V ďalšej kariére obhájil Steinitz ešte trikrát titul šampióna na turnajoch v rokoch 1889 a 1992 s Michailom Chigorinom a Isidorom Gunsbergom - v rokoch 1890-1891.

Wilhelm Steinitz vlastní víťazstvo nad popredným svetovým hráčom Adolfom Andersenom.

Vďaka svojej bezchybnej stratégii a logickému mysleniu Wilhelm vyhral šachové turnaje proti všetkým vtedajším hviezdam svetových bojov. Prvýkrát podľahol hre Harrymu Nelsonovi Pillsberrymu a o dva roky neskôr získal jeho svetový titul Emmanuel Lasker, ktorý sa stal druhým majstrom sveta v šachu. Po odchode z „veľkého šachu“Steinitz založil pozičnú školu šachových hier a taktiež začal publikovať pomocou jedného newyorského vydavateľstva „International Journal of Chess“. Okrem toho sa Wilhelm stal autorom dvoch dielov Modernej šachovej školy.

Prvý majster sveta v šachu, ktorého obľúbenou pozíciou bol „uzavretý“ťah, ktorý sa vyznačoval dvoma pevnými pešiakmi na oboch stranách, zomrel 12. augusta 1900. Steinitz strávil posledné roky v New Yorku.