Kevin Anderson: Biografia, Tvorivosť, Kariéra, Osobný život

Obsah:

Kevin Anderson je slávny juhoafrický tenista, ktorý vyhral množstvo profesionálnych súťaží. V roku 2017 bol športovec medzi finalistami grandslamového turnaja.

Kevin Anderson: biografia, tvorivosť, kariéra, osobný život

Kevin sa narodil na jar roku 1986 v Johannesburgu. Jeho rodičia Michael a Barbara Andersonovci sú inžinieri. Tenisová raketa bola v rukách chlapca, keď mal 6 rokov, a jeho prvým súperom na kurte bol najmladší člen rodiny - brat Gregory. Nie nadarmo je tenis jedným z piatich najpopulárnejších športov v Južnej Afrike.

Vďaka láske k tenisu, ktorú jeho otec vštepoval chlapcom, ako aj dlhoročnému tvrdému tréningu dospeli tínedžeri k dobrým výsledkom. Dlhý čas vystupovali vo svojej domovine ako juniori, až kým sa nepresťahovali do USA. Tam bratia okrem vysokoškolského vzdelania hrali aj za študentskú ligu a priniesli do Illinois veľa víťazstiev. Okrem hlavného športu predviedol Kevin úspech v atletike a bežeckej vzdialenosti 800 metrov.

Po získaní diplomov bol Gregory pozvaný pracovať na tenisovú akadémiu v New Yorku a Kevin začal profesionálnu športovú kariéru.

Obrázok
Obrázok

Profesionálny šport

Prvýkrát si 18-ročného Andersona všimli v roku 2004 na turnajoch série „futures“. Debut bol pre športovca úspešný. Po 3 rokoch sa dobre osvedčil v sérii Challenger. Úspechy tenistu mu umožnili kvalifikovať sa na turnajovom rošte ATP a priniesli ďalšie víťazstvo na americkom tvrdom turnaji a súťažiach v New Orleans.

V roku 2008 sa Kevin kvalifikoval na grandslamový turnaj v Austrálii, ale po prvom kole vypadol. Po 2 mesiacoch sa však športovec rehabilitoval a vo finále turnaja ATP v Las Vegas získal drvivé víťazstvo. Nie všetky jeho vystúpenia na kurte boli úspešné, ale vďaka kvalifikácii na súčet siedmich vyhratých zápasov za sebou sa Anderson prebojoval do finále a skončil v zozname 100 najlepších tenistov sveta. Na turnaji vo Wimbledone sa mu podarilo dostať do osemfinále súťaže. Tenistka sa zúčastnila olympijských hier 2008, ktoré sa konali v čínskom hlavnom meste. A hoci juhoafrický športovec v individuálnych súťažiach vypadol takmer okamžite, vo štvorhre sa dostal do 2. kola.

V roku 2009 Kevin sebavedome vyhral antukový Challenger v San Reme, odvtedy je antuka jeho obľúbeným povrchom. V tomto období sprevádzali športovca neúspechy a jeho svetový rebríček klesol na 161. miesto. Hneď v nasledujúcom roku však tvrdo vyhral Challenger a bol medzi semifinalistami Atlanty.

Obrázok
Obrázok

Na vrchole slávy

Rok 2011 sa pre tenistu ukázal ako prelomový. Okrem toho, že sa športovec stal najlepším na kurtoch v Johannesburgu, prvýkrát vyhral turnaj ATP. Na výkonoch v Miami sa Anderson dostal do štvrťfinále a v zozname najúspešnejších tenistiek sveta obsadil 32. miesto.

Rok 2013 sa stal najúspešnejším v životopise športovca. Prebojoval sa do finále austrálskeho šampionátu, potom sa stal finalistom v Maroku a zopakoval svoj predchádzajúci úspech v Atlante. Kevin dosiahol 4. etapu Roland Garros a 3. kolo Wimbledonu. Čo sa týka súhrnu ukazovateľov, Anderson patril medzi 20 najlepších hráčov na svete.

V roku 2014 prinútil ľudí opäť o sebe hovoriť víťazstvom na turnaji ATP v USA. Vynikajúca technika a množstvo nových úspechov vyniesli tenistku na 12. priečku svetového rebríčka.

Ďalšie dva roky neboli pre športovca príliš úspešné. Prenasledovali ho zranenia a víťazstvá sa striedali s porážkami. Na grandslamových súťažiach sa tenista ledva prebojoval do 3. kola, čo okamžite ovplyvnilo jeho hodnotenie. Kevin sa nemohol udržať v top 50 a skončil na 67. mieste.

Obrázok
Obrázok

Športovec vynechal úvod sezóny 2017, ale na antukovom turnaji v Estorile sa dostal do semifinále. Na súťažiach vo Francúzsku sa dostal do 4. kola a na turnaji vo Washingtone sa prvýkrát dostal do finále a v zozname najlepších tenistov planéty sa vyšplhal na 15. miesto. Vo finále US Open sa Anderson ukázal ako najmenej titulovaný športovec v celej histórii turnaja, čo mu nezabránilo predviesť dobrý výsledok.

V roku 2018 sa tenista dostal do finále turnaja v Pune a ukázal sa ako najlepší v newyorských súťažiach. Stal sa semifinalistom madridskej súťaže a mal úspešný štart na majstrovstvách Wimbledonu. Raz vo finále sa stal prvým Juhoafričanom, ktorý od roku 1985 dosiahol také vysoké skóre. V súčte výsledkov roka medzi najlepšími raketami na svete bol Anderson na 5. línii.

Športovec otvoril sezónu 2019 víťazstvom na turnaji v Pune. Potom sa zúčastnil austrálskeho šampionátu a dosiahol 3. kolo wimbledonského šampionátu.

Obrázok
Obrázok

Ako žije dnes

Andersonovi sa podarilo vyvrátiť mýtus o bohatých tenistoch. Keď sa pozrieme späť, môžeme povedať, že cesta k profesionálnemu športu bola pre Kevina trnitá a kľukatá. Stúpajúc na vrchol slávy prekonával mnoho ťažkostí a prekážok, ale využil šancu, ktorú mu dal osud. Všetky jeho víťazstvá sú výsledkom tvrdej práce. Charakteristickým znakom športovca je jeho vysoký rast - 203 centimetrov, v súvislosti s ktorým hráča prenasledovali problémy s kolenami, ku ktorým sa neskôr pripojilo niekoľko operácií lakťa, ktoré ovplyvnili kvalitu podania.

Dnes Kevin vďačne hovorí o svojom otcovi, ktorý ho k tomuto športu priviedol a celý čas ho podporoval. Ako veľký tenisový fanúšik sa Michael Anderson sám naučil hrať z kníh a začal trénovať deti, sníval o tom, že z nich budú špičkoví hráči. Jeho kľúčovým rozhodnutím bolo poslať synov na štúdium, a to aj napriek tomu, že rodina nemala dostatok peňazí.

Teraz žije Kevin v americkom meste Gulf Stream na Floride a trénuje v jednom z klubov v Chicagu. O jeho osobnom živote je známe, že v roku 2011 športovec uviazal uzol. Golfistka Kelsey O Neil sa stala jeho manželkou. Dievčaťu sa športovalo počas študentských rokov, keď študovala na vysokej škole, kde sa zoznámila so svojím budúcim manželom. Profesiu účtovníčky získala, ale vo svojej špecializácii nepracuje. Dievča žartuje, že má radšej „počítať peniaze svojho manžela ako cudzincov“. Manžel sa snaží s manželom vytvoriť nové projekty. Svojho času viedla svoj web a blog Tour with Wife a snažila sa prispieť k podpore tohto športu.

Kevin trávi voľný čas čítaním kníh alebo hraním na gitare. Automobilové preteky sú tiež jeho koníčkom. Tenista v poslednej dobe venuje pozornosť otázkam životného prostredia a zasadzuje sa za zníženie používania plastov, a to aj na takých slávnych súťažiach, ako je Wimbledon.