Stefanos Tsitsipas: Biografia, Tvorivosť, Kariéra, Osobný život

Obsah:

Stefanos Tsitsipas je talentovaný grécky tenista. Prvý Grék, ktorý sa dokázal dostať do prvej stovky a potom do prvej desiatky svetového rebríčka tenistov. Bol prvou raketou sveta medzi juniormi.

Stefanos Tsitsipas: biografia, tvorivosť, kariéra, osobný život

Životopis

Budúca tenistka sa narodila v auguste 1998 ako dvanásta v gréckom hlavnom meste Aténach. Chlapec sa narodil v rodine sovietskej tenistky Julie Salnikovej a Gréka Apostolosa Tsitsipasa. Stefanos sa rozhodol ísť v šľapajach slávnej matky a dal sa na tenis. Talentovaný chlapík sa rýchlo dostal do dobrej formy a začal vyhrávať jeden za druhým na regionálnych súťažiach.

Obrázok
Obrázok

V roku 2014 sa prvýkrát zúčastnil medzinárodného turnaja. Na míse Orange, ktorý sa každoročne koná v USA, sa dostal do finále, ale podľahol americkému športovcovi Stefanovi Kozlovovi. V nasledujúcom roku sa opäť dostal do finále a podľahol srbskému tenistovi Miomirovi Ketsmanovičovi.

Kariéra

Obrázok
Obrázok

Na profesionálnej úrovni debutoval Stefanos v roku 2016. V nasledujúcom roku najskôr vstúpil na grandslamovú úroveň, kvalifikoval sa na Roland Garos a Wimbledon, ale na oboch turnajoch opustil závod hneď v prvých zápasoch.

V roku 2018 sa mu podarilo dosiahnuť štvrté súťažné kolo vo Wimbledone. Keďže prešiel tromi etapami celkom ľahko, prehral ako osmina s ambicióznym Johnom Isnerom. August toho istého roku priniesol Tsitsipasovi niekoľko senzačných víťazstiev. Na turnaji v Toronte, ktorý sa konal pod záštitou ATP Masters, si poradil s Kevinom Andersonom, Alexandrom Zverevom a legendárnym Srbom Novakom Djokovičom. Športovec po finále turnaja premeškal víťazstvo v dvoch setoch v zápase s Rafaelom Nadalom. Napriek tomu sa po prvý raz prebojoval medzi najlepších dvadsať športovcov podľa Asociácie tenisových profesionálov, obsadil šestnáste miesto v rebríčku.

Obrázok
Obrázok

V tom istom roku sa zúčastnil na US Open, ale v druhom kole vypadol z boja, v ktorom prehral s ruským športovcom Daniilom Medvedevom.

Dnes je Stefanos Tsitsipas jedným z najtalentovanejších a najsľubnejších tenistov na svete. Jeho kariéra ešte nezažiarila vysokými profilmi víťazstiev a výsledkov, od apríla 2019 je však v rebríčku ATP už na ôsmom mieste. Na austrálskom otvorenom turnaji sa dostal do semifinále, kde v trpkom boji podľahol prominentnejšiemu rivalovi - Rafaelovi Nadalovi.